غذاهایی که در دوران قاعدگی نباید خورد

۱۴۰۰/۷/۵

گروهی از غذاها وجود دارد که خوردن آنها در طول چرخه قاعدگی توصیه نمی شود تا علائم آزاردهنده تری ایجاد نکنند ، مانند: نفخ بدن و درد شکم ، در این مقاله با آنها آشنا شوید.

در طول چرخه قاعدگی ، بدن در هنگام از دست دادن خون دچار تغییر هورمونی می شود و بنابراین خوردن غذاهای سالم غنی از مواد مغذی مهم مانند: ویتامین ها ، پروتئین ، فیبر و آب ضروری است.

از سوی دیگر ، غذاهایی وجود دارد که خوردن آنها در طول چرخه قاعدگی توصیه نمی شود. در ادامه با آنها آشنا شوید:

غذاهایی که در دوران قاعدگی نباید خورد
در ادامه ، ما لیستی از غذاهایی را که توصیه نمی شود در طول چرخه قاعدگی مصرف کنید ذکر می کنیم:
1. غذاهای فرآوری شده
غذاهای فرآوری شده حاوی بسیاری از مواد شیمیایی مضر برای بدن هستند ، مانند: غذاهای کنسروی ، گوشت فرآوری شده و محصولات لبنی.

این غذاهای فرآوری شده به دلیل داشتن نمک زیاد باعث تشدید نفخ و حفظ آب بیشتر در بدن می شوند و بنابراین توصیه می شود در طول چرخه قاعدگی از مصرف آنها خودداری کنید.

2. قند ها
شما می توانید با خوردن میوه قند مورد نظر خود را بدست آورید و نیازی به خوردن شیرینی های مضر حاوی قندهای مصنوعی نیست.

شیرینی ها به عنوان غذاهایی طبقه بندی می شوند که خوردن آنها در طول چرخه قاعدگی توصیه نمی شود زیرا باعث افزایش نفخ و گاز می شوند و توصیه می شود به طور کلی مصرف شیرینی را کاهش دهید.

3. غذاهای سرخ شده
غذاهای سرخ شده باعث اختلالات گوارشی می شوند ، بنابراین توصیه می شود مصرف آنها را به طور کلی کاهش دهید و در طول چرخه قاعدگی از آنها اجتناب کنید.

این امر در مورد غذاهای سرخ شده مختلف مانند: سیب زمینی ، مرغ سرخ شده و ... صدق می کند و می توان این غذاها را به صورت سالم و بدون روغن یا کبابی تهیه کرد.

4. نان ها و شیرینی ها
شیرینی ها همچنین به احساس نفخ و گرفتگی شکم مانند: پیتزا ، کیک و ... کمک می کنند و در نتیجه علائم مزاحم چرخه قاعدگی را افزایش می دهند ، بنابراین یکی از لیست غذاهایی است که خوردن آنها در طول دوران پریود توصیه نمی شود.

معمولاً مقدار زیادی نمک یا قند به این غذاها اضافه می شود و صدمات زیادی به سلامتی وارد می کند ، به عنوان مثال ، سس گوجه فرنگی به پیتزا و خامه سرشار از قند به کیک ها و شیرینی های شیرین اضافه می شود.

5. غذای تند
در طول چرخه قاعدگی باید از غذاهای تند پرهیز کنید ، زیرا باعث نفخ و گاز بیشتری می شوند ، به ویژه اگر چرخه قاعدگی سنگین باشد و باعث خستگی و گرفتگی شود.

غذاهای تند برای افراد مبتلا به اختلالات معده مناسب نیستند ، زیرا می توانند مشکل را تشدید کنند.

6. غذاهای غنی از نمک
مصرف زیاد نمک منجر به احتباس آب می شود که باعث ایجاد نفخ می شود و علائم PMS را در زنان افزایش می دهد.

توصیه می شود در دوران قاعدگی مقدار زیادی نمک به غذاهای مختلف اضافه نکنید و از غذاهای آماده سرشار از نمک خودداری کنید زیرا آنها جزو غذاهایی هستند که خوردن آنها در دوران قاعدگی نیز توصیه نمی شود.

7. قهوه
کافئین باعث افزایش احتباس آب در بدن ، نفخ و اختلالات گوارشی می شود که از علائم شایع PMS است.

بنابراین خوردن آن در دوران قاعدگی منجر به نفخ و گرفتگی بیشتر شکم می شود.

این امر در مورد های مختلف کافئین دار نوشیدنی ، مانند: قهوه، چای و نوشابه، صدق می کند.

8. گوشت قرمز
در طول چرخه قاعدگی ، بدن پروستاگلاندین ها را تولید می کند که مواد چربی مشابه هورمون ها در عمل هستند و این ترکیبات به انقباض رحم کمک می کند و پوشش رحم را از بین می برد ، که منجر به جریان قاعدگی می شود.

گوشت قرمز غذایی غنی از پروستاگلاندین است ، بنابراین خوردن آن در دوران قاعدگی ممکن است جریان خون را افزایش دهد.

9. غذاهای غیرقابل تحمل برای بدن
برخی از غذاها می توانند برای برخی افراد مشکلات سلامتی ایجاد کنند ، بنابراین لازم است غذاهایی را که می توانند اختلالات گوارشی را افزایش دهند ، شناسایی کرده و آنها را در لیست غذاهایی قرار دهید که خوردن آنها در طول چرخه قاعدگی توصیه نمی شود.

به عنوان مثال ، برخی از زنان هنگام خوردن حبوبات دچار نفخ می شوند و بنابراین خوردن آنها در دوران قاعدگی توصیه نمی شود.

در صورتی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برید ، نباید از محصولات لبنی استفاده کنید و از غذاهایی که باعث حساسیت غذایی می شوند اجتناب کنید .

غذاهایی که در دوران قاعدگی باید خورد
اگرچه غذاهایی وجود دارد که توصیه نمی شود در طول دوره قاعدگی مصرف کنید ، اما گروهی از غذاهای جایگزین سالم وجود دارد که ترجیح می دهند در این دوره مصرف شوند ، از جمله:

آب.
سبزیجات و میوه ها.
ماهی.
مرغ.
ماست.
شکلات تلخ ؛
آجیل و خشکبار.
عدس و لوبیا.
دانه های چیا .
..