اهمیت تمیز کردن مناطق حساس در دوران بارداری

۱۴۰۰/۷/۹

تمیز کردن مناطق حساس در دوران بارداری و پس از زایمان یک فرایند بسیار مهم است. در این مراحل به طور خاص ، زنان دچار تغییرات هورمونی می شوند که ممکن است مشکلات سلامتی زیادی را برای ناحیه تناسلی ایجاد کند!

زنان در دوران بارداری دچار تغییرات هورمونی می شوند که اغلب باعث عدم تعادل در pH ناحیه واژن می شود. واژن یک اندام عضلانی لوله ای شکل است که بین مثانه در جلو و مقعد در عقب قرار دارد. دیواره های واژن از چندین نوع بافت تشکیل شده است: دیواره داخلی که شبیه مخاط دهان است ، لایه ای از بافت که می تواند از خون پر شود و لایه داخلی یک پاکت ماهیچه ای است که می تواند منقبض یا شل شود.

ترشحات واژن روش طبیعی بدن برای تمیز کردن واژن ، محافظت از آن در برابر آلودگی و روغن کاری آن است. واژن به طور طبیعی حاوی باکتری لاکتوباسیلوس است - باکتری های "خوبی" که اسید لاکتیک تولید می کنند تا به عملکرد منطقه کمک کرده و آن را از باکتری های "بد" محافظت کنند. جایی که باکتری لاکتوباسیلوس گلیکوژن را به اسید لاکتیک تجزیه می کند ، که از آن در برابر عفونت ها محافظت می کند.

بیش از 25 درصد از زنان تحریک واژن و ترشح بیش از حد را تجربه می کنند. به نظر می رسد شایع ترین دلیل مراجعه زنان به متخصص زنان ، تعداد زیاد ترشحات واژن است! دلیل اصلی ایجاد تحریک ، ترشحات و التهاب عدم تعادل میکرو فلور طبیعی و تغییر pH به دلیل تغییر در محیط هورمونی در دوران بارداری و پس از زایمان است. بنابراین ، در دوران بارداری ، ناحیه واژن بیشتر مستعد عفونت و ترشح بیش از حد واژن است.
بروز تغییرات در ترشحات واژن مانند: بو ، رنگ و بافت یا مقدار ترشح شده از نظر افزایش یا کاهش کمیت قابل توجه ، نشان دهنده عفونت های باکتریایی ، قارچی و امثال آن است. و عفونتهای واژن اغلب با التهاب (واژینیت) همراه است که با ترشحات ، سوزش و خارش و قرمزی یا تورم موضعی مشخص می شود. و تمیز کردن مناطق حساس به خوبی ، ممکن است به جلوگیری از برخی علل ترشحات غیر طبیعی کمک کند ، و همچنین به درمان آنها در هنگام ظهور کمک می کند.

پس از زایمان توجه ویژه ای به منطقه از کف لگن نیاز (پرینه )، به خصوص اگر یک فرآیند برش اپی زیاتومی (اپیزیاتومی). گاهی اوقات برشی عمداً در هنگام زایمان ایجاد نمی شود ، اما پارگی رخ می دهد که باعث مشکل در نشستن ، حرکت و خونریزی و حتی عفونت می شود. علاوه بر این ، پس از زایمان ، ترشحات خونی ظاهر می شود ، که به تدریج طی دو هفته تخلیه می شوند ، و بنابراین منحصراً در این دوره لازم است تمیزی منطقه حفظ شود.

در اینجا چند نکته مهم برای حفظ بهداشت و تمیز کردن مناطق حساس در دوران بارداری و بعد از زایمان وجود دارد:

برای محافظت از سلامت واژن ، باید تمیز و خشک نگه داشته شود ، از جمله خشک شدن خوب بعد از حمام.
توصیه می شود از پوشیدن لباس های تنگ ، به ویژه لباس هایی که تمایل به جذب رطوبت و تحریک واژن دارند ، خودداری کنید.
توصیه می شود لباس های زیر نخی بپوشید که رطوبت را بهتر از پارچه های مصنوعی جذب می کند.
پس از اجابت مزاج در توالت ، حتماً از جلو به عقب پاک کنید.
در هر حمام ، توصیه می شود منطقه را با آب گرم و امولسیون صابون آماده شده برای شستن بشویید.
مراقب باشید از صابون های مخصوص استفاده کنید و نه صابون های معمولی بدن.
بهتر است یک امولسیون صابون مخصوص این ناحیه را انتخاب کنید که حاوی عصاره آلوئه ورا است که ناحیه تحریک شده را تسکین می دهد و روغن درخت چای که به پاکسازی موثر کمک می کند.
تغییرات هورمونی در دوران بارداری به تعادل باکتری ها آسیب می رساند و pH را بالا می برد تا شرایط برای ایجاد عفونت ها و ترشحات مناسب باشد و استفاده از امولسیون صابون با درجه اسیدی pH 3.5 باعث حفظ تعادل اسید در ناحیه و تقویت مقاومت واژن در برابر باکتری ها و قارچ ها.
توصیه می شود که از نوار بهداشتی که برای استفاده در خارج از خانه ، در تعطیلات ، مسافران و همچنین در طول روز کاری طراحی شده است ، استفاده کنید.
استفاده از نوار بهداشتی روزانه و تعویض مرتب آنها با توجه به کیفیت و پنبه جاذب بسیار مهم است.
اگر عفونت در واژن ایجاد شود ، بسیار مهم است که برای تشخیص و دریافت درمان مناسب به متخصص زنان مراجعه کنید.
..