علل گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب

۱۴۰۰/۷/۲۱

آیا وقتی از خواب بیدار می شوید احساس گرسنگی شدید می کنید؟ کنجکاو هستید که دلایل آن را بدانید؟

احساس گرسنگی یک غریزه طبیعی برای همه است ، اما گاهی اوقات ممکن است وقتی شبانه یا صبح زود بعد از بیدار شدن از خواب، احساس گرسنگی شدید کنید.

علل گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب

دلایل زیادی برای گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب وجود دارد ، برخی از آنها طبیعی و گذرا هستند و برخی دیگر ممکن است مربوط به یک مشکل خاص باشد.
در طول روز گذشته به اندازه کافی غذا نخورده اید
گرسنگی سیگنالی است که بدن را به نیاز به انرژی هشدار می دهد. اگر مقدار کافی غذا در طول روز خورده نشود ، ممکن است فرد به دلیل گرسنگی شدید در شب یا صبح زود بیدار شود.

قند می خورید
در صورتی که فقط به قندها اعتماد کنید و آنها را در طول روز افزایش دهید و از رژیم غذایی متعادل استفاده نکنید ، ممکن است هنگام بیدار شدن از خواب احساس گرسنگی شدید را افزایش دهید.

خوردن قندها به تنهایی نیاز بدن را غنی نمی کند ، بلکه انرژی بالا و مزایای تغذیه ای کمی را به همراه دارد و سطح انسولین را بالا می برد و منجر به اختلال قند خون می شود.

ورزش کردن
ورزش یکی از دلایل گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب است ، زیرا ورزش چربی سوزی را افزایش می دهد.

به عنوان مثال هنگام ورزش در اواخر شب ، یا تغییر ناگهانی الگوی تمرین ، ماهیچه های بدن ساعت ها بعد از تمرین فعال می مانند ، که باعث افزایش چربی سوزی و احساس گرسنگی شدید در هنگام بیدار شدن از خواب می شود.

کمبود خواب
اختلال در خواب و نداشتن خواب کافی و آرام باعث افزایش اشتها و گرسنگی می شود. از آنجا که کمبود خواب و اختلال در آن با موارد زیر همراه است:

اختلال در سطح قند خون.
افزایش هورمون گرلین ، که مسئول افزایش اشتها برای غذا است.
بنابراین برای جلوگیری از این امر باید بین 6 تا 8 ساعت به اندازه کافی بخوابید.

مصرف برخی داروها
یکی از دلایل گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب ، مصرف برخی داروها است که بر اشتها تأثیر می گذارد و شدت گرسنگی را هنگام بیدار شدن افزایش می دهد. این داروها عبارتند از:

برخی داروهای ضدافسردگی.
آنتی هیستامین ها
استروئیدها
داروهای میگرن.
انسولین
داروهایی برای درمان اسکیزوفرنی و تشنج.
بنابراین ، در این مورد باید با پزشک مشورت کنید.

داشتن برخی مشکلات سلامتی
چاقی ، دیابت و اختلالات تیروئیدی همه علت گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن هستند.

این بیماریها بر فرآیندهای متابولیک تأثیر می گذارد ، که به نوبه خود بر اشتهای غذا تأثیر می گذارد.

به عنوان مثال ، یک بیمار دیابتی از عدم پاسخ سلول های بدن به انسولین رنج می برد و بنابراین سلول ها قند و انرژی لازم را دریافت نمی کنند و احساس گرسنگی زیادی می کنند.

چاقی همچنین می تواند انسولین را تحت تاثیر قرار دهد ، قند خون را مختل کرده ، اشتها را افزایش داده و هنگام بیدار شدن احساس گرسنگی کنید.

افزایش اشتها و احساس گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب ممکن است یکی از علائم پرکاری تیروئید باشد ، بیماری که برای رهایی از اختلال اشتها باید درمان شود.

علل گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن برای زنان
دلایلی برای گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب وجود دارد که مخصوص زنان است و دلایل آن به شرح زیر است:

علائم قبل از قاعدگی
اشتها ممکن است در چند هفته قبل از چرخه قاعدگی تحت تأثیر زنان قرار گیرد ، زنان ممکن است متوجه افزایش اشتها برای خوردن غذاهای شیرین یا شور شوند ، به عنوان مثال ، احساس گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب و تولید هورمون به دلیل اختلال در بدن.

بارداری
علل گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن از خواب برای زنان ، از جمله بارداری. گرسنگی ممکن است یکی از اولین علائم بارداری باشد و معمولاً طبیعی است. به دلیل وجود هورمون های مختلف در بدن.

اما مراقب باشید ، گرسنگی شدید هنگام بیدار شدن مکرر و بعلاوه می تواند نشانه ای از دیابت بارداری باشد ، که فقط قند خون بالا در دوران بارداری است.

شیر دادن
زن شیرده برای تأمین نیازهای نوزاد و نیاز بدن به مواد مغذی به غذای زیادی احتیاج دارد ، بنابراین زن شیرده اغلب در طول شب با احساس گرسنگی بیدار می شود.
..