واژن - مهمترین نکات برای مراقبت از آن

۱۴۰۰/۷/۱۷

مراقبت از ناحیه واژن به ویژه یک موضوع بسیار مهم برای همه زنان است. در اینجا مهمترین نکات ما برای حفظ سلامت واژن و محافظت از آن در برابر عفونت ها آورده شده است.

واژن

واژن یک مجرای لوله ای شکل است که در پشت مثانه ، مجرای ادرار (پیشابراه) و جلوی راست روده واقع شده است.

واژن از دهانه رحم (انتهای پایینی رحم) تا دهانه واژن امتداد می یابد و دستگاه تناسلی خارجی که "ولو" نامیده می شود ، دهانه واژن را احاطه کرده است.

چگونه واژن خود را تمیز نگه می دارید؟
واژن ناحیه ای است که محرمانه است و نیاز به مراقبت ویژه و توجه زیادی دارد زیرا بر زندگی زنان و روابط زناشویی تأثیر می گذارد.

به طور کلی و به گفته متخصصان ، برای اینکه زن بتواند سلامت واژن خود را حفظ کند ، باید ایمنی و سلامت بدن خود را تضمین کند و بنابراین باید:

از رژیم غذایی سالم پیروی کنید.
ورزش منظم.
راه رفتن و دویدن در تقویت عضلات پایین یا لگن و همچنین تضمین سلامت عمومی مفید هستند.
شایان ذکر است که تمرین منظم فعالیت های بدنی به حفظ عملکرد واژن کمک می کند.ترشحات طبیعی واژن
طبیعی است که ترشحات مایع واژن در چرخه قاعدگی "ماهانه" تولید می شود و این ترشحات بخشی از ماهیت شرایط بیولوژیکی است که زنان در آن دوره زندگی می کنند و از دهانه رحم تولید می شوند .

با این حال ، این ترشحات واژن ممکن است به طور فراوان و غیر طبیعی ظاهر شوند ، که ممکن است برخی از زنان را دچار مشکل کند.

اما متخصصان به طور کلی می گویند:

ترشحات واژن علامت بدی نیست. برخی معتقدند ترشحات فراوان و سفید رنگ مربوط به بیماری های مقاربتی است ، زیرا تغییرات در میزان ترشحات رخ می دهد و می تواند به 100 برسد.
ترشحات ممکن است با شروع یا قطع چرخه قاعدگی یا در دوران بارداری همراه باشد.
میزان ماده ترشح شده از واژن با توجه به مدت و تاریخ چرخه قاعدگی متفاوت است ، زیرا در دوران تخمک گذاری ترشحات سفید غلیظی آزاد می شود ، در این دوره تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود و این روند معمولاً در وسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.
ترشحات واژن سالم:
بوی قوی یا تفاوت رنگ ماده ترشح شده احساس نمی شود ، اما زن ممکن است احساس ناراحتی یا کثیفی لباس زیر داشته باشد.
این امر احساس خارش را تحریک نمی کند یا باعث ایجاد درد یا درد در ناحیه واژن و ناحیه اطراف کانال نمی شود.
اگر هر گونه تغییری در ترشحات واژن به صورت غیرطبیعی ظاهر شود ، مانند تغییر رنگ ماده ترشح شده یا ظاهر بوی نامطبوع همراه با خارش ، به زنان توصیه می شود که به پزشک مراجعه کنند ، زیرا ممکن است واژن آلوده به عفونت باشد.

وجود باکتری در واژن
واژن در درجه دوم بعد از روده ها قرار می گیرد ، زیرا حاوی تعداد زیادی باکتری است ، اما این موضوع به طور تصادفی اتفاق نیفتاده است. وجود باکتری در داخل واژن برای زنان مفید است.

باکتری های داخل واژن که مفید هستد شامل موارد زیر است:

باکتری های خوب در داخل واژن متمرکز شده و از تعداد باکتری های مضر که ممکن است وارد واژن شوند ، بیشتر است ، جایی که باکتری های خوب بر باکتری های مضر تسلط عددی دارند.
باکتری های خوب به حفظ سطح pH متعادل در واژن کمک می کند ، که به حفظ تعادل بین باکتری های سالم و عامل بیماری کمک می کند.
آنها می توانند باکتریوسین تولید کند ، که آنتی بیوتیک های طبیعی هستند و برای کاهش یا از بین بردن باکتری های مضر که وارد واژن می شوند مفید هستند.
باکتری های خوب ماده ای تولید می کنند که حمله باکتری های چسبیده به دیواره واژن را متوقف می کند.این ماده از حمله باکتری های دیگر به بافت ها جلوگیری می کند.
اسیدیته در واژن
در صورت عدم تعادل باکتری های واژن ، عدم تعادل می تواند باعث عفونت و التهاب شود.

اما یک نوع باکتری خوب به نام لاکتوباسیل ممکن است به حفظ تعادل سطح اسیدیته در واژن کمک کند ، جایی که اسیدیته به سطح پایین و نرمال 4.5 می رسد ، که به متوقف شدن رشد سایر ارگانیسم ها و باکتری ها در داخل واژن کمک می کند.

اگر سطح اسیدیته کمتر از سطح مورد نیاز باشد یا سطح اسیدیته در واژن افزایش یابد ، این ممکن است باکتری لاکتوباسیل ها را تضعیف کند.

از طرف دیگر افزایش تکثیر در انواع دیگر باکتری های داخل واژن رخ می دهد که منجر به عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی یا برفک واژن ( التهاب کاندیدیازیس واژن -عفونت قارچی کاندیدیازیس ) می شود.

راههای حفظ تمیزی واژن

برای تمیز نگه داشتن واژن ، باید:

از شستشو با صابون های معطر یا ضد عفونی کننده اجتناب کنید زیرا این مواد می توانند بر تعادل سالم باکتری ها تأثیر بگذارند ، سطح اسیدیته در واژن را متعادل کرده و ممکن است منجر به سوزش شوند.
شستشوی روزانه واژن و ناحیه اطراف آن با آب و صابون بدون بو ، به ویژه اینکه واژن، خود را با وجود ترشحات طبیعی واژن در داخل بدن تمیز می کند.
در شروع چرخه قاعدگی:
توصیه می شود بیش از یک بار در روز ناحیه واژن را بشویید ، زیرا این مفید و سالم است. توجه و حفظ تمیزی ناحیه پرینه ، که دهانه واژن و مقعد را از هم جدا می کند ، ضروری است ، زیرا توصیه می شود حداقل یک بار در روز ، از طریق دوش های معمولی ، آن را بشویید.
مکانیسم شستشو و تمیز کردن واژن ممکن است در زنان مختلف متفاوت باشد ، زیرا برخی از خانم ها ناحیه واژن را با آب و صابون معطر می شویند و هیچ مشکل یا عفونی در ناحیه واژن و اطراف آن ظاهر نمی شود.

1- دوش واژینال

بسیاری از زنان از یک "دوش" اختصاصی برای تمیز کردن واژن استفاده می کنند ، که در آن محلول آب و مواد دیگر مانند جوش شیرین یا ید از طریق نازل مخصوص به واژن منتقل می شود.

می توان آن را از داروخانه تهیه کرد ، اما این استفاده می تواند میکرو فلور طبیعی واژن را مختل کند ، بنابراین توصیه نمی شود بیش از یک بار از "دوش" استفاده کنید.

یکی از متخصصان در این زمینه می گوید: "من دوشی که زنان برای تمیز کردن واژن انجام می دهند را مفید نمیدانم ، به خصوص اینکه آنچه آنها انجام می دهند ، پاک سازی آنچه است که در داخل واژن است ، از جمله باکتری های سالم."

2- از دستمال های معطر خودداری کنید
تمیز کردن ناحیه واژن با دستمال های معطر ممکن است منجر به عدم تعادل در تعادل طبیعی و سالم واژن شود.

همچنین مشخص شده و طبیعی است که واژن بویی دارد که با تفاوت در چرخه قاعدگی تغییر می کند ، به ویژه اینکه این بو همیشه با بروز عفونت یا بیماری همراه نیست ، زیرا ممکن است یک امر عادی باشد.

اما برخی از زنان از محصولات معطر برای پوشاندن بوی نامطبوع واژن خود استفاده می کنند و ممکن است نگران ظاهر این بو باشند ، بنابراین در این مورد توصیه می شود با پزشک مشورت کنید ، زیرا ممکن است زن دچار عفونت شده و نیاز به درمان فوری داشته باشد.

مشخص شده است که ترشحات غیر معمول واژن ممکن است باعث واژینوز باکتریایی شود ، که یکی از علل رایج بوی نامطبوع واژن است ، اما این بیماری با استفاده از آنتی بیوتیک ها قابل درمان است.

3- رابطه جنسی ایمن داشته باشید
در طول رابطه جنسی بین همسران ، انواع باکتری ها ، ویروس ها و مشکلات ممکن است در داخل و خارج واژن ظاهر شوند ، مانند:

باکتری کلامیدیا ، نوعی باکتری که از طریق تماس جنسی منتقل می شود ، ممکن است باعث بیماری های مختلف شود ، از جمله:
بروز سوزاک ، که توسط باکتری وانکومایسین GC ایجاد می شود.
عفونت با تبخال تناسلی ، یک بیماری مقاربتی بسیار مسری و علائم آن عبارتند از:
احساس درد داشتن
بثورات و خارش ؛
حساسیت بیش از حد در ناحیه تناسلی.
زگیل های ویروسی ، که تومورهای پوستی ناشی از ویروس ها هستند.
سیفلیس یا سفلیس ، و افراد مبتلا به آن اغلب نمی دانند که آلوده هستند و این بیماری را به افرادی که از طریق رابطه جنسی با آنها تماس می گیرند منتقل می کند ، که یک بیماری بسیار مسری است که از طریق موارد زیر منتقل می شود:
تماس جنسی ، شامل رابطه دهانی و رابطه مقعدی.
گاهی ممکن است با بوسه طولانی منتقل شود.
تماس فیزیکی نزدیک با یک فرد آلوده.
HIV در واژن ، ویروسی که به سیستم دفاعی بدن حمله می کند و عملکرد آن را مختل می کند و منجر به ایدز می شود و فرد را ضعیف می کند و نمی تواند در برابر هر بیماری مقاومت کند ، زیرا محافظت از سیستم ایمنی بدن خود را از دست داده است.
به طور کلی می توان با استفاده از کاندوم در هنگام رابطه جنسی از واژن در برابر عفونت و بیماری محافظت کرد.

4- معاینه دهانه رحم
به منظور حفظ سلامت واژن و دهانه رحم ، به زنان بین سنین (25-64) توصیه می شود که معاینات منظم دهانه رحم را انجام دهند.

این آزمایشات تشخیص زودهنگام تغییرات در ماهیت دهانه رحم را امکان پذیر می کند و گاهی اوقات از این آزمایش های اولیه برای توقف سرطان قبل از ایجاد آن در ناحیه رحم استفاده می شود.
..