مزایای جویدن آدامس برای صورت

۱۴۰۰/۷/۱۴

از مزایای جویدن آدامس برای صورت چه می دانید؟ و مزایای دیگر آن چیست؟ آیا معایبی هم دارد؟

فواید جویدن آدامس برای صورت

باورهای رایجی در مورد فواید جویدن آدامس برای صورت وجود دارد ، مانند:

1. غبغب را از بین می برد
اعتقاداتی وجود دارد که جویدن آدامس می تواند غبغب را از بین ببرد و این امر با این واقعیت توضیح داده می شود که از همان ماهیچه ای که غبغب را در خود نگه می دارد برای جویدن آدامس استفاده می شود ، اما غبغب حاوی چربی است که از طریق آدامس قابل برداشتن نیست.
بنابراین ، مزایای جویدن آدامس در از بین بردن غبغب تنها یک باور است که برای تأیید آن به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

2. پیشگیری از پوسیدگی
دندان ها بخش مهمی از صورت هستند و آدامس جویدن ، به ویژه آنهایی که بدون قند هستند ، از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت می کند ، به ویژه هنگامی که بعد از غذا استفاده می شود ، زیرا نسبت بزاق دهان را افزایش می دهد ، که بقایای غذا و قندها را از بین می برد.

اگرچه آدامس بدون قند گزینه بهتری است ، برخی مطالعات تأیید می کنند که آدامس های حاوی زایلیتول ، الکل قند ، در جلوگیری از ایجاد حفره دندانی بهتر از آدامس بدون قند است.

3. سفید شدن دندان ها
تحقیقات در مورد آدامسی که می تواند دندان ها را سفید کند برای قضاوت در مورد اینکه آیا واقعا موثر است یا خیر کافی نیست. همچنین اعتقاد بر این است که این نوع لثه ممکن است در حذف مینای دندان موثر باشد ، اما هنوز شواهد علمی قوی برای تأیید یا رد آن لازم است.

سایر مزایای جویدن آدامس
1. کاهش اسیدیته معده

بر اساس برخی مطالعات ، جویدن آدامس با افزایش پایه بزاق ، اسیدیته معده را کاهش می دهد و بنابراین ممکن است احساس سوزش سر دل را کاهش دهد.

2. تحریک افزایش هضم غذا
جویدن آدامس با افزایش ترشح بزاق و اسیدهای معده که بدن را برای هضم آماده می کند ، به طور غیرمستقیم فرآیند هضم را تحریک می کند.

3. رفع حالت تهوع
برخی از مطالعات معتقدند که جویدن آدامس می تواند احساس تهوع را تسکین دهد و به دلیل توانایی غیر مستقیم آن در تحریک فرآیند گوارش ، به اندازه داروهای مورد استفاده برای این منظور موثر است.

4. کاهش وزن
جویدن آدامس به طور غیرمستقیم به کاهش وزن کمک می کند ، زیرا برخی از مطالعات تأیید می کنند که خوردن آدامس بدون قند در زمان گرسنگی جایگزین خوردن غذا می شود و همچنین ممکن است از خوردن وعده های غذایی هنگام تماشای تلویزیون جلوگیری کند ، که با کاهش وزن اضافی بر بدن منعکس می شود.

5. افزایش تمرکز
برخی از مطالعات توانسته اند توانایی جویدن آدامس در افزایش تمرکز را اثبات کنند و این ممکن است به این دلیل باشد که جویدن آدامس ممکن است به افزایش جریان خون در مغز کمک کند.

6. استرس را کاهش دهید
برخی از مطالعات معتقدند که جویدن آدامس می تواند استرس را در صورت مصرف منظم کاهش دهد و این را می توان با این واقعیت توضیح داد که خوردن آدامس باعث تخلیه انرژی در هنگام استرس مانند تکان دادن پا یا جویدن ناخن می شود و مطمئناً بهتر خواهد بود.

آدامس جویدن چه مضراتی دارد؟
پس از صحبت در مورد مزایای جویدن آدامس برای صورت و سایر مزایای آن ، به بحث در مورد برخی از معایب آن می پردازیم که شامل موارد زیر است:

اسهال: جویدن آدامس حاوی الکل های قندی در صورت مصرف زیاد باعث اسهال می شود و همچنین مشکلات گوارشی به ویژه در افرادی که از مشکل روده بزرگ رنج می برند ایجاد می کند.
پوسیدگی دندان در اثر قند: انواع صمغ هایی که حاوی قند هستند ، احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهند ، زیرا باکتری ها از قندها تغذیه می کنند.
اختلال گیجگاهی فکی: درد گیجگاهی فکی عبارت است از درد در فک هنگام جویدن آدامس ، که در اثر مصرف زیاد آدامس ایجاد می شود.
سردرد: برخی از مطالعات نقش جویدن آدامس را در افزایش احساس سردرد ، به ویژه در افرادی که مستعد میگرن و سردرد هستند ، معتقدند ، اما هنوز مطالعات بیشتری برای اثبات این امر لازم است.
..